 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450KXW82MEFC18X30)
Rubycon 450KXW82MEFC18X30
PartNo:
450KXW82MEFC18X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 320
Request Qty:
Description: CAP ALUM 82UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:S
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:High Temperature Reflow
Ripple Current:140mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)