 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450LLE22MEFC16X20)
Rubycon 450LLE22MEFC16X20
PartNo:
450LLE22MEFC16X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PX
Capacitance:4.7μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:32mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)