 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450MXG470MEFCSN30X50)
Rubycon 450MXG470MEFCSN30X50
PartNo:
450MXG470MEFCSN30X50
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1168
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 450V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:ZS
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:28mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)