 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450MXG68MEFCSN22X25)
Rubycon 450MXG68MEFCSN22X25
PartNo:
450MXG68MEFCSN22X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 999
Request Qty:
Description: CAP ALUM 68UF 450V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:VS
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:380mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)