 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450PK10MEFC10X20)
Rubycon 450PK10MEFC10X20
PartNo:
450PK10MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NT
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:6.8A
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.055" (103.00mm)