 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450PX10MEFC10X20)
Rubycon 450PX10MEFC10X20
PartNo:
450PX10MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 816
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.34A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)