 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450TXW100MEFC18X35)
Rubycon 450TXW100MEFC18X35
PartNo:
450TXW100MEFC18X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 396
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GU
Capacitance:820μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:220V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.1A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)