 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450TXW47MEFC16X25)
Rubycon 450TXW47MEFC16X25
PartNo:
450TXW47MEFC16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2126
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PS
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:320mA
Impedance:460 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)