 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450TXW56MEFC16X30)
Rubycon 450TXW56MEFC16X30
PartNo:
450TXW56MEFC16X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 131
Request Qty:
Description: CAP ALUM 56UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PX
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:300mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)