 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450VXG82MEFCSN22X25)
Rubycon 450VXG82MEFCSN22X25
PartNo:
450VXG82MEFCSN22X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 400
Request Qty:
Description: CAP ALUM 82UF 450V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LS
Capacitance:820μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.8A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)