 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450VXH150MEFCSN22X35)
Rubycon 450VXH150MEFCSN22X35
PartNo:
450VXH150MEFCSN22X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 379
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 450V 20% SNAP
Packaging:Bulk
Series:ESH
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:250mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)