 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450VXH180MEFCSN25X30)
Rubycon 450VXH180MEFCSN25X30
PartNo:
450VXH180MEFCSN25X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 216
Request Qty:
Description: CAP ALUM 180UF 450V 20% SNAP
Packaging:Bulk
Series:GR
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:790mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)