 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450VXH220MEFCSN25X35)
Rubycon 450VXH220MEFCSN25X35
PartNo:
450VXH220MEFCSN25X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 150
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 450V 20% SNAP
Packaging:Bulk
Series:ZLJ
Capacitance:560μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:660mA
Impedance:75 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)