 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (500MXH330MEFCSN30X50)
Rubycon 500MXH330MEFCSN30X50
PartNo:
500MXH330MEFCSN30X50
Manufacturers: Rubycon
Qty: 167
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 500V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:QR
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:22.9A
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)