 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (500MXH330MEFCSN35X40)
Rubycon 500MXH330MEFCSN35X40
PartNo:
500MXH330MEFCSN35X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 321
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 500V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1Non-Stock
Packaging:Bulk
Series:TS-UQ
Capacitance:560μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):355 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.82A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)