 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (500VXG120MEFCSN25X35)
Rubycon 500VXG120MEFCSN25X35
PartNo:
500VXG120MEFCSN25X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 120
Request Qty:
Description: CAP ALUM 120UF 500V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:EE
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)