 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (500VXG150MEFCSN30X35)
Rubycon 500VXG150MEFCSN30X35
PartNo:
500VXG150MEFCSN30X35
Manufacturers: Rubycon
Qty: 105
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 500V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:HB
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:180mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)