 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (500VXG47MEFCSN22X25)
Rubycon 500VXG47MEFCSN22X25
PartNo:
500VXG47MEFCSN22X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 170
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 500V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NY
Capacitance:2700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:350V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:12.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.543" (90.00mm)