 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (500VXG68MEFCSN25X25)
Rubycon 500VXG68MEFCSN25X25
PartNo:
500VXG68MEFCSN25X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 190
Request Qty:
Description: CAP ALUM 68UF 500V 20% SNAP
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:EE
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.12A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)