 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ML10MEFC5X7)
Rubycon 50ML10MEFC5X7
PartNo:
50ML10MEFC5X7
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3012
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PW
Capacitance:3900μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.653A
Impedance:30 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)