 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PK10MEFC5X11)
Rubycon 50PK10MEFC5X11
PartNo:
50PK10MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2999
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PM
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.53A
Impedance:47 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)