 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PX22MEFC5X11)
Rubycon 50PX22MEFC5X11
PartNo:
50PX22MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4079
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:2000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:MV
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:23mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)