 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PX330MEFC10X16)
Rubycon 50PX330MEFC10X16
PartNo:
50PX330MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1248
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:AVE
Capacitance:4.7μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):42.33 Ohm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:20mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)