 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PX3R3MEFC5X11)
Rubycon 50PX3R3MEFC5X11
PartNo:
50PX3R3MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2727
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3.3UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:SEV
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:25mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)