 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PX4R7MEFC5X11)
Rubycon 50PX4R7MEFC5X11
PartNo:
50PX4R7MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2888
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PJ
Capacitance:18μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:100mA
Impedance:950 mOhm
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)