 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXF22MEFC5X11)
Rubycon 50YXF22MEFC5X11
PartNo:
50YXF22MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 19546
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:EDK
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:4V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:61mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.256" W (5.30mm x 6.50mm)