 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG22M5X11)
Rubycon 50YXG22M5X11
PartNo:
50YXG22M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 748
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GN
Capacitance:270μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:420V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.25A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)