 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG22MEFC5X11)
Rubycon 50YXG22MEFC5X11
PartNo:
50YXG22MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2794
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PS
Capacitance:1.0μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:17mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)