 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG2700MEFC18X40)
Rubycon 50YXG2700MEFC18X40
PartNo:
50YXG2700MEFC18X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 184
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2700UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:EEV
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:196mA
Impedance:340 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)