 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG330M10X20)
Rubycon 50YXG330M10X20
PartNo:
50YXG330M10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 191
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PM
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:495mA
Impedance:120 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)