 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG680MEFC16X20)
Rubycon 50YXG680MEFC16X20
PartNo:
50YXG680MEFC16X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 510
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PK
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:75mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)