 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXH22MEFC5X11)
Rubycon 50YXH22MEFC5X11
PartNo:
50YXH22MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 213
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B41231
Capacitance:4700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:5.8A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)