 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXJ1000M16X25)
Rubycon 50YXJ1000M16X25
PartNo:
50YXJ1000M16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 559
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:900
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:WZ
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:84mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)