 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXJ1M5X11)
Rubycon 50YXJ1M5X11
PartNo:
50YXJ1M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 6474
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1.0UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B43511
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):140 mOhm
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:4A
Impedance:150 mOhm
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.835" (72.00mm)