 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXJ220M10X16)
Rubycon 50YXJ220M10X16
PartNo:
50YXJ220M10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 368
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PJ
Capacitance:82μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:386mA
Impedance:180 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)