 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXJ220MCA10X16)
Rubycon 50YXJ220MCA10X16
PartNo:
50YXJ220MCA10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 721
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:AQ
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:220V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.2A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)