 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXJ330M10X20)
Rubycon 50YXJ330M10X20
PartNo:
50YXJ330M10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 674
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMQ
Capacitance:270μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.31A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)