 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXM10MEFC5X11)
Rubycon 50YXM10MEFC5X11
PartNo:
50YXM10MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2781
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:ZLH
Capacitance:1200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:750mA
Impedance:45 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)