 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXM22MEFC5X11)
Rubycon 50YXM22MEFC5X11
PartNo:
50YXM22MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5449
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NC
Capacitance:3900μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:500V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:19.9A
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)