 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ZLH120MEFC8X16)
Rubycon 50ZLH120MEFC8X16
PartNo:
50ZLH120MEFC8X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 780
Request Qty:
Description: CAP ALUM 120UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KZN
Capacitance:1800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:4.22A
Impedance:16 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)