 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ZLJ120MTA8X16)
Rubycon 50ZLJ120MTA8X16
PartNo:
50ZLJ120MTA8X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 854
Request Qty:
Description: CAP ALUM 120UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GL
Capacitance:390μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.23A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)