 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ZLJ180M8X20)
Rubycon 50ZLJ180M8X20
PartNo:
50ZLJ180M8X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1082
Request Qty:
Description: CAP ALUM 180UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:142 RHS
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2500 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:680mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)