 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ZLJ27M5X11)
Rubycon 50ZLJ27M5X11
PartNo:
50ZLJ27M5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2999
Request Qty:
Description: CAP ALUM 27UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:RS
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:490mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)