 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ZLJ390MT810X25)
Rubycon 50ZLJ390MT810X25
PartNo:
50ZLJ390MT810X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 765
Request Qty:
Description: CAP ALUM 390UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:TG
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):300 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:350mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)