 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63PK10MEFC5X11)
Rubycon 63PK10MEFC5X11
PartNo:
63PK10MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2591
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:WT
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:35mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)