 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63PX10MEFC5X11)
Rubycon 63PX10MEFC5X11
PartNo:
63PX10MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 2761
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:FR
Capacitance:18μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:175mA
Impedance:510 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)