 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63PX330MEFC10X20)
Rubycon 63PX330MEFC10X20
PartNo:
63PX330MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1222
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:ESY
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:937.5mA
Impedance:41 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)