 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63RX30100M10X16)
Rubycon 63RX30100M10X16
PartNo:
63RX30100M10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 3875
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:Alchip? MZA
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:600mA
Impedance:160 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)