 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63YXG180MEFC10X20)
Rubycon 63YXG180MEFC10X20
PartNo:
63YXG180MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 995
Request Qty:
Description: CAP ALUM 180UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GG
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:180V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.7A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)