 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63YXG820MEFC16X25)
Rubycon 63YXG820MEFC16X25
PartNo:
63YXG820MEFC16X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LXZ
Capacitance:2700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.4A
Impedance:20 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)